Windycrest Junior Trophies


Trophy Room I Trophy Room II

Windycrest's junior program has a long history of turning out great sailors.
Many thanks go to the commodores, parents, and volunteers who's hard
 
work has made the program such a success.

The Windybowl is Windycrest's annual season ending regatta for the Club's junior
program. The Commodore's, the Captain's, and the Sullivan trophies go to the winners
of the respective divisions in the regatta.

             

COMMODOR'S TROPHY  - The Windybowl is our Club's annual championship regatta for junior sailors. The Commodore's Trophy winner  in the Windybowl is considered to be Windycrest's top junior sailor for the year.   A number of our junior sailor's have gone on to sail in college programs and do well in various classes.

1968 - Bill Gent III 1969 - David Hensley 1970 - Steve Head 1971 - Steve Head 1972 - Jon Colclasure
1973 - Jon Colclasure 1974 - Paul McClaskey 1975 - Paul McClaskey 1976 - Paul McClaskey 1977 - Greg Carlson
1978 - Jason McDonald 1979 - Jason McDonald 1980 - Jason McDonald 1981 - Reid Barcus 1982 - Morva McDonald
1983 - Jerry Stinson 1984 - Jerry Stinson 1985 - Jerry Stinson 1986 - Jerry Stinson 1987 - Chris Rainey
1988 - Chris Rainey 1989 - Chris Rainey 1990 - Chris Montelbano 1991 - Andrew Rains 1992 - Andrew Rains
1993 - Chris Montelbano 1994 - Andrew Rains 1995 - Jennifer Ziegler 1996 - (tie) Kayla Jones 1996 - (tie) Jenny Ziegler
1997 - Donald Brown 1998 - Donald Brown 1999 - Donald Brown 2000 - Donald Brown 2001 - Drew Ziegler
2002 - Michael Gent 2003 - Drew Ziegler
          Matt Dailey
2004 - Drew Ziegler
          Matt Dailey
2005 - Kate Dailey
          Matt Dailey
2006 - Daniel Weatherholt
2007 - Daniel Weatherholt 2008 - Daniel Weatherholt 2009 - Daniel Weatherholt 2010 - J.T. Long 2011 - J.T. Long
2012 - Ethan Baggett 2013 - Ethan Baggett 2014 - Allison Baggett
          Lauren Baggett
2015 - ? 2016 -

CAPTAIN'S TROPHY - The Captain's Trophy is awarded to the top finishing "novice" sailor in the Windybowl Regatta.  In most cases the winner is a younger sailor.  
This trophy was destroyed and is need of replacement; therefore it has not been awarded since 2010.


1980 - Morva McDonald 1981 - Jerry Stinson 1982 - Jerry Stinson 1983 - Doug Jones 1984 - John Lang
1985 - Chris Rainey 1986 - Chris Rainey 1987 - Ken Baggett 1988 - Chris Montelbano 1989 - Rusty Keithline
1990 - Andrew Rains 1991 - Andrew Rains 1992 - Andrew Rains 1993 - Andrew Rains 1994 - Andrew Rains
1995 - Jennifer Ziegler 1996 - Kayla Jones 1997 - Brian Williams 1998 - Stephen Gent 1999 - Drew Ziegler
2000 - Stephen Gent 2001 - Stephen Gent 2002 - Matt Dailey 2003 - Stephen Gent 2004 - Evan Gill
2005 - Miles Coen 2006 - Ian Jones 2007 - Morgan Jones 2008 - David Kaufmann 2009 - Morgan Jones
2010 - J.T. Long 2011 - Not Awarded 2012 -  Not Awarded 2013 -  Not Awarded 2014 -  Not Awarded
2015 - ? 2016 -      



SULLIVAN TROPHY  - The Optimist Dinghy class winner is awarded the Sullivan Trophy. The trophy is named in honor of Jim & Jackie Sullivan, long time Windycrest members who were big supporters of the Windycrest junior programs. Jim was WSC's commodore in 1975.


1988 - Andrea & Sarah Reese 1989 - Bethany Ostrye 1990 - Bryce Carter 1991 - Sean Donovan 1992 - Paul Taggart
1993 - Jennifer Ziegler 1994 - Not Awarded 1995 - Drew Ziegler 1996 - Bryan Burton 1997 - Donald Brown
1998 - Donald Brown 1999 - Donald Brown 2000 - Geoffrey Gerondale 2001 - Evan Gill 2002 - Geoffrey Gerondale
2003 - Jonathan Hyman 2004 - Maggie Tirrell 2005 - Isabelle Marshall 2006 - Julia Kraus 2007 - Chaz Rufo
2008 - J.T. Long 2009 - Janine Shinn 2010 -Ethan Baggett 2011 - Ethan Baggett 2012 - Lauren Baggett
2013 -  Lauren Baggett 2014 - Jaxon Baggett 2015 - 2016 -  









  
RUDDER AWARD -
The Rudder Award is presented to the sailor that shows the most persistence, heart, and desire to become a better sailor.  They may have finished outside the trophies, but they aren't going to give up on learning, practicing, and enjoying the art  of sailing. It is an awesome and unique trophy in that each winner carves their own name into the trophy.  Unfortunately this trophy has been misplaced.

1974 - Jeff Kerr 1975 - Berry Class 1976 - Gene Beewarth 1977 - Ted Birmingham 1978 - Katie Lang
1979 - Sherri Bartell 1980 - John Lang 1981 - Doug Jones 1982 - Kevin Jones 1983 - ?
1984 - Dewey Surbey 1985 - Kayce McGinnis 1986 - Michelle Montalbano 1987 - Jeff Kidwell & G. Witt 1988 - Jeremy Witt
1989 - Maureen Donovan 1990 - Sean Donovan 1991 - Jennifer Ziegler 1992 - Kristen Taylor 1993 - Not Awarded
1994 - Morgan Jones 1995 - Laura Holcomb 1996 - Caroline Mundt 1997 - David Reed 1998 - John, Matt & Caitlin Dailey
1999 - Laura Weatherholt 2000 - Daniel Weatherholt 2001 - David Reed 2002 -Ben Perault 2003 - Allyson Webb
2004 - Morgan Jones 2005 - Megan Hegenrart 2006 - Alex Shadley 2007 - Samantha Kerns 2008 -  Oliver Seekins
2009 - 2013 - Trophy lost. 2016 - Jason & Nick Alfrey 2017 - 2018 - 2019 -
              

MOST IMPROVED JUNIOR TROPHY - Lots of great names on this trophy. A who's who of Windycrest junior sailing over the years.  Not all of them went on to become junior champions, but this  trophy shows our Club's juniors dedication to becoming better sailors.

1971 - Fried Elliott 1972 - Paul McClaskey 1973 - Jo Elyn McDonald 1974 - Peter Michaelis 1975 - Greg Carlson
1976 - Lynn McClaskey 1977 - Brian Anderson 1978 - Reid Barcus 1979 - Katie Lang 1980 - Scott Rodehaver
1981 - Jerry Stinson 1982 - John Lang 1983 - Chris Rainey 1984 - Taylor McGinnis 1985 - Chris Hardgrave
1986 - Sarah Lowe 1987 - Dori Lihau 1988 - Bethany Ostrye 1989 - Andrew Rains 1990 - Maureen Donovan
1991 - Paul Taggart 1992 - Sean Donovan 1993 - Nathan Kerr 1994 - Ellen Weatherholt 1995 - Eric Spencer
1996 - Jesse Martin 1997 - Jennifer Ziegler 1998 - Drew Ziegler 1999 - Ben Perrault 2000 - Geoffery Gill
2001 - Daniel Weatherholt 2002 - Garrett Gerondale 2003 - Zoe Rainey 2004 - Rylee Williamson 2005 - Steve Kaufmann
2006 - Alice Perrault 2007 - J.T. Long 2008 - Samantha Kerns 2009 - Chandler & Christian Bell 2010 - Ethan Baggett
2011 - Lauren Baggett 2012 - Levi Cole 2013 - Mataya Woodward 2014 - Mike Musser 2015 -  ?
2016 - Anjali Yohanan        

 

LEADERSHIP AWARD  - Awarded to the junior who demonstrated the most leadership to their fellow sailors.

  
2000 - Ben Perrault 2001 - Evan Gill 2002 - John Dailey 2003 - ? 2004 - Caitlin Dailey
2005 - ? 2006 - Matt Dailey 2007 - ? 2008 - Daniel Weatherholt 2009 - ?
2010 - ? 2011 - Allison Woodward 2012 - Levi Cole 2013 - Ethan Baggett 2014 - Ethan Baggett
2015 - ? 2016 - Kersten Yohanan      

OTHER AWARDS  From time to time an exceptional junior will travel to an away regatta and sweep the competition.  Such is the case as we are listing here.

2012 - CSSA Opti Champion - Ethan Baggett
2013 - CSSA Laser Champion - Ethan Baggett

One Time Trophies for 2015 - Awarded to individual juniors for outstanding performance on specific boat types.

Eathan Baggett - Top Laser Radial Nick Holden - Top Sunfish

BACK TO THE TOP